fotózz, ne csak kattints

Dórémi képtára

Dórémi képtára

“Megosztom veled füstömet.”

2009. október 31. - Dórémi

Georgiának régebben megígértem, a kályhák történetét. Azóta elkészült nála a kandalló, s én is az ismeretek összeszedegetésével. A képek saját készítésűek, míg a tudományt több internetes oldalról szedtem össze.

.....s megszületett a családi élet központja is. Az ókorban ez a hely szentté és sérthetetlenné vált, hiszen a tűzhely jelentette az otthont, itt történtek a fontos események.

 

Amikor az ősember először fedezte fel a tűz adta lehetőségeket, még nem is gondolt arra az erőre, amelyet az apró fénycsóva jelent. De abban a pillanatban, amikor a melegítő funkció mellett az étel átsütésére is felhasználta a tüzet, megszületett a családi élet központja is. Az ókorban ez a hely szentté és sérthetetlenné vált, hiszen a tűzhely jelentette az otthont, itt történtek a fontos események. Ezt a jelentőséget tükrözi az a tény is, hogy mind a görög, mind pedig a római kultúrában megtalálható volt a házi tűzhely istennője.

Egyes jelek arra utalnak, hogy görög földön, Spártában született meg a központi fűtés elve; mindenesetre az i. e. 350 körül épült epheszoszi Artémisz-templomról feltételezik a régészek, hogy a padlóba épített csatornák fűtötték. Ez a fűtésrendszer tehát csak meghatározott helyen tudta kifejteni hatását. Itáliában elsősorban fürdőkben alkalmazták, az északi provinciákban azonban villák romjai között is megtalálták a maradványait. Magánházaknál a rómaiak egy ősi módszert alkalmaztak: hordozható vagy tologatható, rézből vagy bronzból készült parazsas serpenyővel fűtöttek.

Római kori padlófűtésnél a fűtött helyiség 60-80 cm magas oszlopokon állt. A fűtést az épületen kívülről rabszolgák végezték, s az égéstermék az oszlopok között haladt az épület másik oldalára, ahol a szabadba távozott, vagy egy a falban kiépített füstrendszeren át jutott ki a szabadba.

Ezt a rendszert „hipokaustum” fűtésnek nevezték. Később a padló alatt csatornában vezették a füstöt, majd a padlóban alakítottak ki füstjáratokat. A füstjáratok zárásával, nyitásával már szabályozni lehetett a padló hőmérsékletét. Amikor még nem tudták szabályozni a padló felületi hőmérsékletét, akkor különleges lábbelikkel jártak rajta, mert különben megégették volna a talpukat.

A római birodalom bukása után ezek a fűtési rendszerek még itt-ott megtalálhatóak egészen a XIII.-XIV. századig. Természetesen ezek a fűtési módok a gazdagabbak kiváltsága volt. A szegényebb embereknek a fűtés és a főzés egy helyen történt. Ilyen volt a korábban kövekből-, majd később a sárból, agyagból készített kemence.

 

 

Az első mai értelemben vett kandallók a középkori Európa várait, kastélyait díszítették. A kandalló a XIII-XIV. századig csak egy kastélyon belüli független, nyitott tűzhely volt, amelynek díszítésével hangsúlyozni lehetett a tulajdonos rangját. A kandalló, amely elöl nyitott, elsősorban a közvetlen közelben lévők számára ad meleget, és azt is csak addig, amíg a tűz ég, illetve parázslik.

 

 

A díszes kandallókhoz is jól illett a szép faliszőnyeg, de a XV. és XVI. században még szerepe is volt: védelmet jelentett a hideg és a nedvesség ellen. A hatalmas méretű szőnyegeket ugyanis nem közvetlenül a falra erősítették, mint manapság, hanem néhány centiméterrel előbbre helyezték őket, s így egy plusz légréteg vette körül a szobákat. Érdekes, hogy Angliában csupán a XVI. század óta ismerik a kandallót. A kandallót fával fűtötték, a többi tűzhelyet általában szénnel, amelyet tengeri szénnek neveztek, mivel legtöbbször hajón érkezett Angliából. Bretagne-ben kiszárított tehéntrágyával és tengeri moszattal fűtöttek, Egyiptomban bivalytrágyával, a Ferörer-szigeteken pedig tőzeggel, bár igen nagy füstöt árasztott. Nem volt sokkal kellemesebb a Madagaszkár szigetén használt nyersfa és szalma sem, mert ezek füstje erősen marta a szemet. Jellemző, hogy ha a házigazda egy betolakodót el akart küldeni ezt mondta: “Nem osztom meg veled füstömet.”

A kaukázusi hegylakók feketére festették házaik falát, mert a korom amúgy is befeketítette volna. Szardíniában központi fűtést alkalmaztak, hasonló típusút, mint a rómaiké, és fával, rőzsével, szőlővesszővel fűtöttek. A fémserpenyőben éjjel-nappal parázslott a tűz, még nyáron sem oltották el. A tűz csak akkor hunyt ki, ha a család egyik tagja meghalt, és néhány nap múlva újra meggyújtották. A Mariana-szigeti bennszülöttek például akkor tanulták meg a tűzgyújtás módját, amikor a XVI. században Magellán kikötött partjaiknál. A mozgékony, harcias mongolok pedig még nem ismerték a tűzhelyet: úgy védekeztek a hideg ellen, hogy állati zsiradékkal kenték be magukat. Ha ehhez hozzávesszük még testük kipárolgásának természetes szagát is, akkor nem csodálkozhatunk, hogy a kínaiak csak bűzös tatárokként emlegették őket.

A grönlandi eszkimók sem bizonyultak túl hatékonynak fűtés tekintetében. Halolajat és fókazsírt égettek, s ez bizony nem adott valami nagy meleget az igluban, amelynek falai hóból épültek. Így hát, ha fáztak, szorosan összebújtak, s az emberi test melege helyettesítette úgy-ahogy a tűz melegét. Ugyanígy jártak el az alaszkaiak és az Aluet-szigetek lakói. Az aleutaik közös házakat építettek: ezek hosszúsága elérte olykor a száz métert is, és egyszerre háromszáz embernek nyújtott menedéket.

Kanadában az indiánok a telet sátorban töltötték, amelyet annyira telefüstöltek, hogy néha csak közvetlenül a talaj fölött vehettek csak levegőt. Az Andok indiánjai számára egy kis termetű, szőrtelen kutyafajta szolgáltatta a szükséges hőt. A kutyát a lábukra fektették, éjszakára az ágyukba is magukkal vitték.

 


Maga a kályha feltehetőleg kínai találmány, az i. e. VII. században született. Európában a XVI. század elején kezdett elterjedni. Legtöbbször egy helyiségben állítottak fel kályhát, főként az étkezőben. Zománc nélküli égetett téglából építették. Nyugat-Európában a kályha először Franciaország keleti részében, főleg Elzászban terjedt el. I. Ferenc idején a fontainebleau-i kastélyban a kályhák már valóságos épületek voltak, amelyekben - a tűztér méretéből kikövetkeztethetően - akár két-három méteres fatörzseket is eltüzeltek.

A kevésbé jómódú házak huzatos-nyirkos szobáit kisebb kályhákkal kellett befűteniük. Az akkori fűtéstechnológia tökéletlensége számos szükségmegoldást szült. A XVI. század közepe táján Európa több országában megszületett egy korszakos találmány, az ágymelegítő, és az asztali melegítő, amelyet az étkezőasztal alá helyeztek el. A középkori kandallók, amelyek szinte kivétel nélkül kőből készültek, általában nagyméretűek voltak, mivel a fűtés mellett sütésre is használták. A francia rokokó idején a belsejükbe, hátsó falukra díszes öntött vas burkolat került, amely kifelé sugározta a meleget.

Benjamin Thompson, Rumford grófja 1776-ban érkezett Massachuettsből Európába. Ő volt az a fizikus, aki tudományos igénnyel foglalkozott a tüzeléstechnikával. Tökéletesítette például a kandallót: az ő tervei szerint épült kandallóknak jóval nagyobb volt a hő kibocsátása.

Hazánkban a múlt század végétől a harmincas évekig a Zsolnai Vilmos alapította pécsi gyárban barokk, rokokó és klasszicista stílusú kandallókat is készítettek.

Az 1500-as években jelennek meg az egyszerűbb cserépkályhák, a  takaréktűzhely (sparherd), mely tudta melegíteni a helyiséget, lehetett rajta főzni és volt még egy sütőtere is. Természetesen ebben az időben még nem ez volt a neve, ezt csak a XX. század elején kapta, amikortól már fémből készítették. Gyakran kemencével együtt építették ezeket a tűzhelyeket.


A XV. században német alföldről terjed el a cserépkályha. A kályhák falazott talapzaton vagy lábakon álltak, alsó részük téglalap alapú hasáb volt. Ez volt a tűzszekrény, melyet változatos díszű lapos csempékkel díszítettek, egyik oldalával a helyiség falához simult.
A fal túlsó oldaláról a tüzelőnyíláson át bedobott fával fűtötték.

 

 

 

A cserépkályhákkal nem lehetett nagyobb közösségi tereket befűteni, így például az 1700-as évek elején a színházakban úgy oldották meg a fűtést, hogy az előadás előtt 2-3 órával katonákat ültettek a nézőtérre, s azok a saját test melegükkel fűtötték be.

 

 

 

Készítenek öntöttvasból különféle nagyságú kályhát, majd 1750-ben az első gőzkazánt, s ennek következtében az 1800-as évek elején jelenik meg a meleg vízfűtés. Természetesen ekkor még nem voltak szivattyúk, így azok gravitációs rendszerben működtek.

 


Az iparszerű távfűtés 1881-ben indult be New York-ban. Itt létesült az első fűtőmű is. Európában a németek voltak az úttörők, akik amerikai mintára, a Hamburgban a  városházán alkalmazták először.

 

Külön említeném meg a kemence történetét.

A ma ismert kemencéink kialakulása a 15. század második felében kezdődött el. Természetesen már korábban a honfoglalás korában is készítettek kemencéket. Honfoglaló őseink jurtaszerű sátrakban a földbe mélyített veremházakban laktak, belülről fűthető, földbe nyúló tűzterű kemencéket használtak.

A mai boglya vagy búbos kemence őse a 15.-16. századi bögreszemes kemencék voltak. A tűzhely falát sárból készítették, amelybe sűrűbben vagy ritkábban bögre alakú szemeket helyeztek. A búbos kemencék oldalát csempékkel rakták ki, fűtésük kívülről történt. Alul fehérre meszelt ülőkéjük, padkájuk van, mely körbeöleli a kemencét. A padka másik fontos része a kemence teste és a hátsó fal közötti zug.

A sütő, aszaló kemencéket fával fűtötték, a füstölőket, pedig könnyen égő anyagokkal. Szabadon álló kemencét ott építettek, ahol nem volt konyhai sütőkemence.
A kemence alját nem süllyesztették a földbe, hanem a talaj szintjére, vagy padkára építették. A tűztér oldala sárból készült, melyet vessző vagy nádvázra tapasztottak majd az egészet kiégették.
A 17.-18. századi külső kemencékről a földbirtokosok építkezési rendelkezései árulkodnak, melyek a kemencék tűzbiztos tetővel történő ellátását szorgalmazták.
Sok falu határában közös használatú kemencéket építettek. Ezeket a kemence együtteseket tavasszal újították fel, meghatározott rend szerint sütötték benne a kenyeret.



 

A bejegyzés trackback címe:

https://doremikeptara.blog.hu/api/trackback/id/tr558229304

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

12392 2009.10.31. 21:04:16

Dó-re-mi & kan-da(lo)lók! =)) Bocs!

13005 2009.10.31. 21:08:08

Doremi, csodálatosan megirtad és nagyszerüen illusztráltad!!!! Köszönöm, élmény volt!!!! :)Szép vasárnapot!

34417 2009.10.31. 21:14:51

na most, gondoljátok el, ezt nekem mind végig kellett járnom! doremi a fejébe vette, hogy jövőre a trópusi halak udvarlási szokásait akarja fotózni. már most kezdek kopoltyút növeszteni...

13005 2009.10.31. 21:48:54

A kopoltyúnövesztést hol tanulod Harun? Doremi a ruhád is gyönyörű, nagyon illik Hozzád!

13066 2009.10.31. 21:52:01

1-re jó ez a szójáték :))) 2-re köszönöm, és Neked is :))) 3-ra na azért ne siesd el, sok ötletem van még :)))

13003 2009.10.31. 22:18:27

Georgia még nem számolt be a kályhájáról, pedig biztos működik már..::)))

34417 2009.10.31. 22:20:23

georgia: van egy nagy méretű befőttesüvegem. azt tele eresztem vízzel, és óránként bele dugom a fejem. egyenlőre még csak a fülem és az orrom ment tele vízzel, de bízom az evolúcióban!

12318 2009.10.31. 22:42:54

Hű de szép munka, kész történelem!:))) Rasidom örülj, hogy ilyen klassz csajt kísérgethetsz!

11213 2009.10.31. 22:44:46

hú, doremi, hogy temiket tudsz! :)

14742 2009.11.01. 07:25:25

Doremi, vegyük sorba: szép a ruhád, sokat tudsz a fűtőalkalmatosságokról, (lehet, alapvetően fázós vagy) nagyon jó képek, és végül, ha lehet azt a padkával ellátott kemencét igényelném.

13005 2009.11.01. 07:54:09

Emilke, hidd el eszembe jutott ennyi gyönyörű kályha láttán! A mai ködös vasárnapba talán belefér egy ígéret beváltása...

13005 2009.11.01. 07:56:37

Harun, Te egy mintapéldány vagy, az evolucióba vetett bizalmaddal !!! :DDD

13124 2009.11.01. 08:21:02

... a virágodról:... mert az élet élni akar! Nagyon szép összefoglalása a "melegcsinálásnak" :-))) (tegnap a szép időben kirámoltam a terasz alá rejtett "uszadékfákat" - jöhet a tél, ők meg mennek a kandallóba) - ölellek -

13066 2009.11.01. 08:43:48

6-ra Emilke örülök, hogy nálam jártál, s megoszthattam Veled a füstömet :))) 7-8-ra Trixikém, és Nata igyekeztem :))) 10-re Lehár valóban fázós vagyok, no meg nincs is annál jobb amikor a kandallóban ropog a tűz, :))) 12-re Georgia bizony az, mert volt már városi ficsúr, no meg szobanövény is :))) 13-ra Boni köszönöm viszont ölelés :)))

13118 2009.11.01. 09:00:29

ki gondolná, hogy 300-400 évvel ezelőtt közel nem volt olyan megeleg a hálóhelyeken, mint ma. volt olyan nagyúr, aki hideg éjszakákon néhány szolgájára feküdt, ha fegyott is, akkor magára is húzott egyet. megjegyzem, az 50-es években faluhelyen még divatban volt a napközben sparhelten tartott téglát este betenni a dunyha alá, majd elviselhető hőmérsékletre hűlve lábukhoz tették.

13124 2009.11.01. 09:14:33

15-re De jó, hogy megemlítetted a "meleg téglát".... ilyet én is kaptam amikor a "szegényebb" nagyanyámnál aludtam gyerekkoromban.

13118 2009.11.01. 09:22:19

16-ra na és a meleg vizes hasmelegítők? emlékeim szerint sötét rózsaszínű gumiból készültek. teljesen meglepődtem, ma is lehet kapni elektromos fűtéssel.

12392 2009.11.01. 10:48:49

7: Hogy neked akkora befőttes-üvege van, hogy belefér a fejed? Hoho! Akkor neked kell megcsinálni a kedvenc karintiai piámat. Állítólag úgy készül, hogy ahogy érnek a gyümölcsök az epertől ???? (talán a körte)-ig, megtisztítva darabolva az előzőre rétegezve és wodkával felöntve és lezárva. Karácsony környékére készen is van. Ez annál is hasznosabb lenne, mert akkor Dóremivel a kandalló előtt a szőnyegen (medve bőr???) ezt iszogatva, biztosan nem az általam feltett recepteket olvasgatnátok! =))

12318 2009.11.01. 11:07:39

nekem még valahol meg is van a vizes "malac" tömlőd. Nagymamám mindig a lábamhoz tette, de jó is volt....

13005 2009.11.01. 12:34:26

Hmmmm, nekem két gumitömlöm is van, amire frottir ruhát kell húzni, fölül cippzárasan, hogy a forró viz betöltése után ne égesse meg az embert. Bárhol lehet ezt Svájcban venni, bár elektromos is van, de arra vigyázni kell, mert akár fel is gyujthatja az egész ágyat. Jéghideg lábaknak egy ilyen tömlő csodálatos dolog!!!

12392 2009.11.01. 13:48:50

Kedves Georgina! A jéghideg női lábacskák átmelegítésére én nagyon más módszereket ismerek. Amiknek meg van az az előnyük is, hogy nem gyullad föl tőle a takaró. Ha csak nem gyújtanak rá utána! Bár ez a veszély esetemben nem áll fenn, mert szivarozom és az nem igazán ágybéli tevékenység! Fentebb valaki említette a meleg téglát az ágyban, hogy ez milyen, erről nem tudok, de egy igen csak forró (mint később kiderült) tégla ágyában töltöttem számos szép órát!

52511 2009.11.01. 14:04:06

Nagyon szép és a témát esszében átfogó írás, gratulálok! .., szépek a képek is! :)))

13020 2009.11.02. 00:43:02

doremi, Te egy akadémikussal felérsz, Hogy te miket tudsz, csak gratulálni lehet. Vagy titokban már az vagy,? csak titkolod itten. De szerintem Te többet érsz, Meg vagyok hatódva Inti, légy szives, vigyázz rá, sokat ér nekünk, Szeretjük. pusz. mami.

12019 2009.11.02. 08:20:44

Doremi, klassz összeállítás! A kandallókról eszembe jutott, hogy az USA-ban a még nem is túl régi (mondjuk XX.század elejei) villákban is van valami kandalló-féle a nappalikban. Közelebbről megvizsgálva ezt nővérem házában, láttam, hogy ebben tüzet gyujtani nem lehet. Ő elmondta, hogy ezek nem kandallól, de a lakás fűtését szolgálták. Úgy működtek, hogy alattuk, a pincében fűtöttek, aminek az eredménye meleg levegő (nem füstgáz!) volt. Ezt a meleg levegőt vezették fel és ezt a kandalló-utánzaton keresztül bocsátották ki a kérdéses helyíségben. Ez a régi római fűtési elv továbbfejleszett változata volt. Aztán jött a központi fűtés, de ez a kandalló-féle már olyan megszokott és otthonos tartozáka volt a nappali szobáknak, hogy még később is, már fűtési funkció nélkül is beépítették. Le is fényképeztem a nővérem "kandallóját".

11812 2009.11.02. 08:42:23

cserépkályhát szeretnék, ahhoz olyan jó odabújni...:)

13020 2009.11.05. 09:17:28

::::)))))))))))

13020 2009.11.16. 10:10:04

doremi, kicsit csöndbe maradok. ölellek, mami.

11692 2010.03.01. 17:17:22

Én is vágyom egy cserépkályhára, de nincs akkora hely, sajnos...:) Szép képek, szép szöveg...
süti beállítások módosítása