Püspökszentlászló középkori magyar falu mely a török hódoltság alatt elnéptelenedett és csak az 1750-es évektől betelepülő német családoknak köszönheti létét. Ma közigazgatásilag nem önálló település, hanem Hosszúhetényhez tartozik.
A kicsiny település keletkezéséhez az a szájhagyomány fűződik, mely szerint Szent László királyunk nagyon szeretett a környéken vadászni. Egyik vadászata alatt nagy vihar kerekedett ami elöl egy barlangba keresett menedéket. A barlang helyén később az itt lakó remetéknek egy templomot épített. Az 1720-as években egy feljegyzés szerint állt itt egy ősi templomrom (Szent László tiszteltére) és egy fából épült remetelak. 1725-ben a pécsi minoriták kápolnát emeltek a romtemplom főlé melyre emléktáblát helyeztek.
A múlt század közepéig a település lassan növekedett, 1850-ben közel 160 lakosa volt. A falunak egyetlen utcája van, a "meredek" völgyfalaknak köszönhetően csak egyik oldalán állnak házak. A falu közepén kis harangtorony áll.
Vácz Jenő alapításával működik a faluban az Életrendezés háza. Amit azzal a céllal működtetnek, hogy a gyönyörű természeti környezetben otthont adjon olyan programoknak amelyek elősegítik a fiatalok és felnőttek pozitív életszemléletének és kiegyensúlyozott tartalmas életvitelének kialakulását. Vácz atyának és több lelkes embernek köszönhetően a település házait megvásárolták, felújították és megint "régi" szépségükben tündökölnek.
A Keleti Mecsek Tájvédelmi körzetben található település, a kikapcsolódni és túrázni vágyók paradicsoma. A település külterületén nyílik a fokozottan védett bánáti bazsarózsa.