fotózz, ne csak kattints

Dórémi képtára

Dórémi képtára

Diocletianus

2009. február 26. - Dórémi

       

 

Diocletianus palotája Split

 

A mai város az egykori kis Aszphalatosz görög kolónia helyén fejlődött ki, és amely nagyságát az uralkodása után visszavonult császárnak, Diocletianusnak (284–305) köszönheti.

A palota és a mauzóleum hellén építészek tervei alapján készült, amely 1979-ben felkerült az UNESCO Világörökség listájára. A több mint 3 hektár területet elfoglaló épületegyüttes inkább római erődítményhez hasonló. A védőbástyákkal, saroktornyokkal ellátott gigantikus építmény az évszázadok folyamán folyamatosan bővült, új házakkal egészítették ki, az épületek egy része új funkciót kapott, és szinte minden korábban szabadon hagyott helyet beépítettek. A végeredmény egy sajátos, a különböző történelmi korok stílusjegyeit magán viselő építészeti együttes, amelyet napjainkban is laknak igen szegényes módon, bár a restauráció is folyamatosan tart. Ha a városba a tenger felőli Bronzkapun lépünk be, közvetlenül a palota boltíves pincéjébe jutunk, amely fölött egykor a császár lakosztálya volt. Tovább haladva az egykori kultikus központhoz, az Oszlopcsarnokhoz (perisztilium) érünk, amelynek tenger felőli oldalán található az egykori császári lakosztályok bejárata. Jobbra az egykori mauzóleum nyolcszögletű oszlopcsarnokának maradványait láthatjuk, amelynek bejáratát két Egyiptomból származó szfinxszobor vigyázta. A figurák egyike ma is eredeti helyén látható, a másik viszont a Jupiter-templom elé került. Az egykori mauzóleumot Ravennai János érsek átépíttette, s 652-ben székesegyházként szentelték fel. A dóm kincsei a kapukat díszítő, 1214-ből származó diófafaragások, valamint az 1448-ból származó Szent Anasztáz oltár. A dóm magyar vonatkozása, hogy a főkapu felett két kőkoporsóban nyugszik IV. Béla két lánya, Katalin és Margit, akik a közeli Klissza várában haltak meg a tatárok előli meneküléskor, 1242. március 13-án. Az oszlopcsarnok nyugati oldalán barokk épületek láthatók, közöttük kis utcán keresztül lehet a keresztelőkápolnához, az egykori Jupiter-templomhoz, jutni. A római kori templomnak ma már csak a szentélye áll, előtte a mauzóleum másik szfinxfigurája található.

 

           

 

                                 

A bejegyzés trackback címe:

https://doremikeptara.blog.hu/api/trackback/id/tr118229210

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

13005 2009.02.26. 19:00:23

Köszönöm doremi nagyszerüen mesélted el ezt a történelemben (történetekben) gazdag helyet remekül illusztràlva! Az àrpàdhàzi hercegnök sorsa egész Europàban meginditotta a sziveket. Az utolso Töss kolostoràban élte szomoru életét, a magyar cimer ott bekerült a vàros cimerébe, annyira szerették öt és sajnàltàk szegényt magànyàban.

12318 2009.02.26. 20:24:58

Én is jártam itt a nyáron! Nagyon szép hely. fotóztam én is... Nagyon jók a képeid!

12589 2009.02.26. 22:02:39

Legszivesebben most indulnék...ha lehetne...

20667 2009.02.27. 10:40:58

A Képeid felkeltették az érdeklödésemet. Nagyon hangulatos lehet ez a város. Szeretnék egyszer eljutni ide.

13066 2009.02.27. 13:25:05

Köszönöm a dicséreteket, igyekeztem azért valamit hozzá is tenni képekhez, mert lehet így is utazni képzeletben, s mennyivel könnyebb mert nem kell csomag, szállás, csak egy ki fantázia. :))) Esetleg valaki megtudná mondani miért lett a nevetek, és az időpont színes, amikor én semmit nem állítottam át? A képet lecseréltem ugyan, mert arra gondoltam akkor jobban látszik a nevetek, meg a dátum, de nem jött be.
süti beállítások módosítása